|
|
15. juni
15. juni er dag 166 i året i den gregorianske kalender (dag 167 i skudår). Der er 199 dage tilbage af året.
Vitus dag. Vitus bliver af sin amme og lærer opdraget i den kristne tro og kendt for sin evne til at helbrede. Da han ikke vil ofre til de hedenske guder, bliver han udsat for grusom tortur, indtil en engel udfrier ham. Vitus er en af middelalderens 14 nødhjælpere - med epilepsi og kramper som speciale.
I Danmark fejres datoen som Valdemarsdag for begivenhederne nævnt under 1169 og 1219 samt som Genforeningsdag.
Begivenheder
- 1169 - Den danske konge Valdemar den Store og Biskop Absalon indtager på et korstog den vendiske borg ved Arkona på Rügen og brænder en stor træfigur af den hedenske gud Svantevit.
- 1215 - Kong John af England tvinges af baronerne til at underskrive Magna Carta, som er en håndfæstning.
- 1219 - Under ledelse af Valdemar sejr erobrer danskerne den nordlige del af Estland.
- 1752 - Benjamin Franklin gennemfører sit kendte eksperiment, hvor han opsender en drage med en nøgle fastgjort og beviser, at lyn er en elektrisk udladning.
- 1844 - Vulkanisering af gummi patenteres af Charles Goodyear.
- 1864 - Arlington Militærkirkegård etableres i nærheden af Washington DC.
- 1869 - Plaststoffet celluloid patenteres af amerikaneren John Wesley Hyatt.
- 1888 - Wilhelm II bliver tysk kejser efter sin far Friedrich III.
- 1920 - Genforeningsdag. Sønderjylland overgår formelt til dansk administration.
- 1945 - Astrid Lindgreen indleder sit store forfatterskab med at udsende den første bog om Pippi Langstrømpe.
- 1957 - Nehru kommer på officielt statsbesøg i Danmark.
- 1958 - Grækenland afbryder sine militære forbindelser med Tyrkiet på grund af Cypern.
- 1969 - Danmark slår Ungarn i fodbold 3-2 i Idrætsparken.
- 1972 - Det tyske politi arresterer Ulrike Meinhof, hvorefter den hårde kerne i Baader-Meinhof gruppen er bag tremmer.
- 1976 - Fire socialrådgivere får som de første eksamen fra Roskilde Uniersitetscenter.
- 1977 - Første frie valg i Spanien siden 1936.
- 1978 - 42-årige kong Hussein af Jordan vies til 26-årige amerikanske Lisa Halaby.
- 1981 - SF'eren Jens Maigaard får 6 måneders fængsel for underslæb for 68.000 fra venstrefløjens valgfond.
- 1984 - Den skriftlige eksamen på landets 40 tekniske skoler må gå om, da 800 elever får udleveret samme opgave som ved foregående års eksamen.
- 1985 - Et jordskælv på 4,5 på Richterskalaen rammer det nordøstlige Sjælland og Sydsverige.
- 1990 - Danmark og Sverige indgår aftale om en fast forbindelse over Øresund inden år 2000.
- 1997 - Den danske racerkører Tom Kristensen vinder 24-timers løbet i Le Mans.
- 2002 - Danmark taber 3-0 til England i 8. delsfinalen ved VM i fodbold i Japan/Sydkorea.
Født
Dødsfald
Denne artikel er fra Wikipedia. Læs artiklen hos Wikipedia.
|
|
- så dens galde kan tappes to gange om dagen gennem et åbent hul i dens mave.
Hvis du holder af dyr, så hjælp med at stoppe mishandlingen
Læs mere om
Kinas galdebjørne
Støt WSPA’s arbejde for at hjælpe bjørnene
|