Netleksikon - Et online leksikon
Forside | Om Netleksikon

Niels Ryberg Finsen

Niels Ryberg Finsen (15. december 1860 - 24. september 1904) var en dansk læge født på Færøerne (af islandsk slægt). Han blev student i Reykjavik i 1882 og tog medicinsk embedseksamen fra Københavns Universitet i 1890, i 1898 blev han professor i medicin.

Finsen studerede lysets virkning på huden. I 1893 offentliggjorde han sin første artikel Om Lysets Indvirkninger paa Huden, der i 1896 efterfulgtes af Om Anvendelse i Medicinen af koncentrerede kemiske Lysstraaler, hvori han beskriver lysbehandling af hudtuberkulose. Samme år oprettede han i København Finsens medicinske Lysinstitut (i daglig tale Finseninstituttet).

I 1903 modtog Finsen nobelprisen i medicin for sin behandling af lupus vulgaris (hudtuberkulose) med lys.



Denne artikel er fra Wikipedia. Læs artiklen hos Wikipedia.





Travelworld
er en rejseguide med links til billige flybilletter og hoteller. Siden har også en sektion om charterrejser samt en god guide til Portugal.

Find også: Flybilletter, Flybilletter og Billige flybilletter
Boligstedet
Gratis boligannoncer for både boligsøgende og boligudlejere. På Boligstedets boligportal kan du blandt andet finde en andelsbolig, lejebolig, lejligheder i København, lejebolig i København, Århus og Odense. Siden har også en sektion om Andelsboliger, lejligheder samt annoncer med sommerhuse til salg og sommerhuse til leje
Søg efter boligboligsiden Boligstedet.dk
  • Boligadvokater
  • Boligbot
    Gratis boligannoncer med andelsboliger og lejeboliger


    Denne artikel er fra Wikipedia. Denne hjemmeside tager ikke resourcer fra Wikipedias hardware. Netleksikon.dk støtter Wikipedia projektet finansielt. Indholdet er udgivet under GNU Free Documentation License. Kontakt Netleksikon, hvis ophavsretten er krænket.

    Fliptekst.dk - bantu.dk - Pensionsguide.dk
    Antal besøgende: